23. salónka

23-dni-2-300x300 23. salónka

 

            Milí rodičia,

            Rozmýšľali ste, ako vaše deti vnímajú starších ľudí? Iste starých, či prastarých  rodičov doslova milujú. Veď práve oni sú tí, ktorí im splnia všetko, čo im len na očiach vidia a sústavne porušujú naše pravidlá len preto, aby videli šťastie v ich očkách. Predsa presne to je údelom starých rodičov. Lenže starí rodičia nie sú jediní starší ľudia v živote vašej ratolesti.  Veľmi často sa stáva, že v našom okolí bývajú starší ľudia, ak nie starčekovia, či starenky, ktorí už sú na svete sami a žijú uzavreto pred celým svetom, do ktorého sa už nechcú starať. Takýto osamelý život na detský vek pôsobí ako čudáctvo, čo zákonite vyvoláva buď posmech, alebo strach. Deti sa nezamýšľajú na tým, aký je ten starček, či tá starenka v skutočnosti. Pre deti je to len cudzí čudný človek, s ktorým sa nemajú čo púšťať do reči. Z toho dôvodu ani len netušia, že ten starček môže mať zaujímavú zbierku autíčiek, s ktorou sa rád podelí, alebo tá starenka môže mať láskavé srdce a piecť tie najlepšie koláče v širokom okolí. Prelomiť túto bariéru je také jednoduché. Stačí, že im budete príkladom, môžete zobrať vaše dieťa na návštevu a nechať, nech samé spozná čaro starčeka, či starenky.

            Úloha pre najmenších:

            Je v tvojom okolí nejaký starček, či starenka, ktorých s kamarátmi pokladáš za čudáka? Ak áno, tak nakresli na výkres čo v živote asi robil, čo mal rád. Vlož do výkresu svoju fantáziu a nakresli všetko, čo sa ti na ňom páči. Môže to byť aj maličkosť. A to, čo sa ti nepáči, to jednoducho vynechaj. Potom popros mamičku a otecka, nech ťa vezmú k nemu na návštevu, aby si mu mohol darovať svoj obrázok. Určite bude krásny, lebo sú tam krásne veci zo života. Tvoj darček ho určite poteší, lebo bol vyrobený zo srdca. Ty získaš nového kamaráta, ktorý pozná veľa zaujímavých príbehov. Časom iste zistíš, že žiadny čudák nie je, ale je to človek, ktorý potrebuje tvoju lásku a pozornosť, aby sa necítil tak osamelo.

Chceš vedieť, aké dobroty starenka vypeká? Vypočuj si rozprávku i pesničku, zameraj sa na dnešnú salónku a porozprávaj sa o tom s mamičkou a s oteckom.

 

(nezabudni si zapísať citát o osamelej starenke, pozbieraj ich čo najviac, podľa vlastnej fantázie ich spoj do rozprávky a získaj zaujímavú odmenu)

Komentáre

  • Najnovšie články

  • Kategórie

  • Máte záujem dostávať najnovšie príspevky na mail?

  • Poslať info keď bude 3D kniha a nové CD na svete