O mne

Príbeh o vzniku Pozitívnych rozprávok s pesničkami 

foto-13-e1409736878346-300x166 O mne

Príbeh pozitívnych rozprávok sa začal v jeden večer, keď som svojmu trojročnému synčekovi pustila pred spaním audio nahrávku klasických rozprávok. Počúvali sme Karkulku, Medovníkovu chalúpku a ďalšie. A vtom som si začala uvedomovať, aké mentálne obrazy púšťam svojmu dieťaťu prostredníctvom týchto rozprávok.....vlk, ktorý najprv zožerie babičku, Karkulku a potom mu rozpárajú brucho a zašijú mu kamene, alebo zlá striga, ktorá chce upiecť deti, a potom deti ju hodia do pece a upália, alebo ako zúfalé dievča sa zmení až po zásahu z vonka, ako napríklad víla v Popoluške..

Zrazu som si spomenula na synov strach z vlkov, s akou úzkosťou so mnou chodil do hory a vždy sa uisťoval, či tam nie sú vlci. Alebo s akou nedôverou sa pozeral na staršiu susedu, ktorá má hrb a sivé vlasy. A vtedy som si uvedomila, že ja nechcem, aby moje dieťa začalo mať takú predstavu o svete. Nebudem mu púšťať klasické rozprávky len preto, že sme všetci na nich vyrastali. Mimochodom, rozprávky od Dobšinského boli písané pre dospelých, nie pre deti.

A tak som rozprávky v ten večer vypla, a začala som mu ich rozprávať sama, no s vlastnou, pozitívnou verziou. Peťkovi sa moje rozprávky páčili, a aj keď sa neskôr stretával s klasickou verziou, tie pozitívne verzie používal pri vlastnej hre, a pôsobili na neho príjemnejšie.

V jednom okamihu som sa rozhodla, že napíšem svoje pozitívne rozprávky, aby ich mohli počúvať aj iné deti, a tak si vytvárať krajšiu predstavu o svete, v ktorom žijú. Za veľkej pomoci môjho dobrého priateľa, talentovaného pesničkára Janka Kulicha, vďaka ktorému som vytvorila a nahrala ku každej rozprávke originálnu pesničku. Jeho zásluhou sme požiadali známe osobnosti, aby nám rozprávky nahovorili, a tak vznikli pútavé, originálne a hlavne pozitívne rozprávky pre deti aj dospelých, ktoré si navyše môžu aj spievať.

Popri tom som oslovila skvelého odborníka na neurolingvistické programovanie (NLP) – Petra Sasina, ktorý každej rozprávke pridal novú hodnotu, a vložil do každej rozprávky konkrétne techniky z NLP, ktoré môžu deti hneď používať, a v budúcnosti im môžu byť veľmi nápomocné pri zvládaní rôznych problémov.

Ďakujem všetkým, ktorí sa zúčastnili pri realizácii pozitívnych rozprávok, vďaka ktorým robíme detský svet krajším.

Michaela Pribilincová