Päťnásta salónka

Advent-6-10-300x300 Päťnásta salónka

Milí rodičia,

            Verte, či nie, za tým, čo sa stalo našej starenke z Medovníkovej chalúpky, je niečo také jednoduché, také ľudské, také prirodzené a predsa na to tak často zabúdame a čo je ešte horšie, zabúdame to naučiť aj našich najmenších. O čom je reč? No predsa o pochvale, obyčajnej ľudskej vlastnosti, jednej z mnohých, ktorá z dieťaťa formuje krásneho človeka. Skutočná pochvala, ktorá vytvorí príjemný pocit, nielen poteší, ale aj omladí naše telo. Preto je potrebné deti naučiť chváliť všetkých na okolo, ktorí si to aj zaslúžia. Ako na to, je veľmi jednoduché. Celkom stačí, ak budeme chváliť my ich a do slov pochvaly dáme toľko lásky, koľko sa len do nich zmestí. Staneme sa tak ich veľkými vzormi pochvaly, ktoré budú chcieť nasledovať. A nechváľte len iných, ale aj seba. Ako často sa rodičia chválite vy sami? A vidia to aj vaše detičky?

            Úloha pre najmenších:

            Dostávaš často pochvalu od rodičov, alebo od starých rodičov? Aký je to pocit? Dobrý však? Stavím sa, že lepšieho pocitu ani niet a len čo ti niekto povie, že si spravil niečo dobré, okamžite sa ti pýcha a radosť ozvú v srdiečku. A teraz si predstav, že tú radosť môžeš dožičiť aj iným a to len tým, že ich pochváliš. Skús hovoriť druhým, čo sa ti na nich páči a hovor to s láskou, ktorou ku ním cítiš. Ak ich pochváliš, stane sa zázrak. Usmejú sa od ucha k uchu, ich tváričky sa rozžiaria, oči rozjasnia, ba aj telo omladne. A ty? Ty budeš mať v srdiečku len ten najlepší pocit, ktorý ti bude tou najlepšou odmenou. No povedz, nestojí to za to? A vždy, keď budeš so sebou spokojný, pochvál seba samého.

Poznať svoje schopnosti, svoje dobré stránky je sebavedomie. Vystatovať sa pred inými a myslieť si pri tom, že sme niečo viac ako iný, je namyslenosť. Buď sebavedomý, a pri tom uznávaj aj ostatných.

Chceš vedieť, aká pochvala starenku tak zmenila? Vypočuj si rozprávku i pesničku, zameraj sa na dnešnú salónku a porozprávaj sa o tom s mamičkou a s oteckom.

 

(nezabudni si zapísať citát o pochvale, pozbieraj ich čo najviac, podľa vlastnej fantázie ich spoj do rozprávky a získaj zaujímavú odmenu)

 

www.pozitivnerozpravky.sk 

 

 

Komentáre

  • Najnovšie články

  • Kategórie

  • Máte záujem dostávať najnovšie príspevky na mail?

  • Poslať info keď bude 3D kniha a nové CD na svete