Rozprávka ako darček- Lastovička Evička

Nad oknami pod strechami, si lastovičky stavali krásne hniezda, svoje domy. Mladá lastovička Evička ešte bývala so svojou maminkou, no vedela, že už prišiel čas, aby si postavila vlastný domček. Ako jej mamka vravela: „Nadišiel čas vyletieť z hniezda.“ A veru, aj ona už cítila, že by sa mala poobzerať po svojom vlastnom hniezde.
A tak slast1-171x121 Rozprávka ako darček- Lastovička Evička a lastovička Evička jedného krásneho dňa vybrala hľadať pekné miesto, kde by si postavila svoj domček. Letela od strechy ku streche, od okienka ku okienku, no všade, kde by sa jej páčilo, už niekto postavil hniezdo.

Vyrozprávala sa svojim kamarátkam a tie ju začali chuderku ľutovať: „Ty máš ale smolu. Nemáš veru šťastie, čo len s tebou teraz bude?“ Avšak Evička im hrdo odpovedala: „Ktovie, či mám šťastie a či nešťastie? Všetko je tak, ako má byť.“

Smelo sa teda vybrala ďalej hľadať. Vtom zbadala, ako ľudia začali ničiť hniezda iným lastovičkám, práve na tom dome, ktorý sa jej tak páčil. Darmo, ten dom sa páčil aj ľuďom, ktorí v ňom bývali a nechceli sa oň s lastovičkami deliť.

„Íha, keby tam predtým bolo voľné miesto pre moje hniezdo, už by som ho mala zničené, len čo by som ho dostavala,“ poriadne si vydýchla. „Musím hľadať ďalej, niekde, kde môj domček nebude ľuďom na obtiaž.”

Hľadala sedem dlhých dní. Nakoniec našla krásne miesto pre svoje hniezdo na vysokej budove, kde už ľudia nedočiahli. Postavila si tam krásne hniezdo. Len čo ho dokončila, zavolala svoje kamarátky na oslavu. „Evička, kamarátka naša. Veruže máš krásny domček. A aké krásne miesto si si našla,“ v dobrom jej závideli. „Teraz ti ho už nikto nezničí. Nestane sa ti to, čo našim príbuzným. Máš ty veru veľké šťastie.“

A Evička len zaštebotala: „Šťastie, a či nešťastie, ktovie. Všetko je tak, ako má byť,“ spokojne sa na ostatné lastovičky usmiala.

Prešlo pár týždňov.  Lastovička Evička sa vracala z denného lovu mušiek do svojho krásneho domčeka. Bol to dlhý deň a tešila sa na to, kedy si vystrie krídelká. No čo to nevidí, len čo vletí do svojho domu? V jej domčeku už niekto bol: „Haló, toto je môj domček, kto ste?” pýtala sa Evička.

A z domčeka sa ozvalo: „Teraz je to už náš domček. My sme vrabčia rodinka. Mám tri deti, nemám kde ísť,“ smutne zahlásila mamka vrabčica. „Ty si iste postavíš nový dom.“last1-171x121 Rozprávka ako darček- Lastovička Evička last2-171x242 Rozprávka ako darček- Lastovička Evička

Lastovička Evička sa ich márne pokúšala presvedčiť, aby jej domček vrátili. Vrabčica sa so svojimi deťmi ani nepohla. Evička sa vybrala za svojimi kamarátkami, aby mala kde prespať. Všetko im vyrozprávala, a tie sa pustili do bedákania: „Aké nešťastie sa ti prihodilo… Drzé vrabce sú to. Berú si naše domčeky, no čistá katastrofa. Len čo slnko vyjde, pôjdeme s tebou a vyženieme ich odtiaľ!“

„Nie, necháme ich tam. Ktovie, či je to šťastie a či nešťastie. Všetko je tak, ako má byť,“ ešte vždy verila lastovička Evička.

Evička sa viac nad vrabcami netrápila, a hneď ako vyšlo slnko, vybrala sa hľadať miesto pre svoj nový domček. Ako tak poletovala sem a tam, priletel k nej krásny lastovičiak Nio a milo sa jej prihovoril. „Ahoj krásavica, stratila si niekoho? Môžem ti nejako pomôcť?“

Lastovička Evička sa usmiala a vysvetlila mu, čo sa jej prihodilo a že teraz hľadá miesto pre svoj nový domček. V tom jej mladý Nio navrhol: „Vieš čo, poď bývať ku mne. Môj dom je veľký, iste sa ti bude páčiť. A ty sa veľmi páčiš mne,“ usmial sa pekný lastovičiak, ktorý sa na prvý pohľad do lastovičky Evičky zamiloval. „Rád by som si ťa vzal za ženu.”last1-171x121 Rozprávka ako darček- Lastovička Evička last2-171x242 Rozprávka ako darček- Lastovička Evička last-171x169 Rozprávka ako darček- Lastovička Evička

Evička párkrát preletela okolo smelého lastovičiaka, a keďže aj ona už túžila mať svoju rodinu a Nio sa jej veľmi páčil, súhlasila a nasťahovala sa k nemu.

Keď to videli jej kamarátky, začali si medzi sebou štebotať: „Tá má ale šťastie, takého krásavca si tak rýchlo našla a my nemáme ešte nikoho.“ Vtom sa ozvala jedna lastovička: „Šťastie a či nešťastie, ktovie? Všetko je tak, ako má byť.“

KONIEC

 

Ponaučenie: Každý problém môže byť našou výzvou, príležitosť ou k niečomu novému a lepšiemu. Záleží na tom, ako sa sami rozhodneme.

Otázky

 1. Stalo sa aj vám niekedy, že sa niečo, čo najskôr vyzeralo ako zlé, nakoniec obrátilo na dobré?
 2. Čo vás naposledy nahnevalo alebo ste z toho boli smutní? Vedeli by ste ako to zmeniť na niečo pekné, čo vám urobí radosť?
 3. Je podľa vás dôležité nevzdávať sa a veriť, že všetko nakoniec dobre dopadne?

Realizované s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd LP/2016. Za obsah tohto dokumentu je výlučne zodpovedné MsKC Žiar nad Hronom.

Ilustrácie: Alenka Čerťaská

 

Komentáre

 • Najnovšie články

 • Kategórie

 • Máte záujem dostávať najnovšie príspevky na mail?

 • Poslať info keď bude 3D kniha a nové CD na svete