,                                                                                           .

.                                            .

.                  .

 NLP v rozprávkach:

Technika vizualizácia, kotvenia a na posilnenie imunity v rozprávkach

Do troch rozprávok (O červenej čiapočke, Popoluška a Vyberám si zdravie) sme zakomponovali techniky z neurolingvistického programovania (NLP). Pomocou techník v rozprávkach sa vaše dieťa už vo veľmi skorom veku môže hravou formou naučiť používať svoje vnútorné zdroje, rýchlejšie sa uzdraviť a upriamiť pozornosť na to, čo si želá. Mimochodom, všetky techniky fungujú aj dospelým, dokonca ich môžete s vašimi deťmi trénovať spoločne. Z vašich nových schopností tak budete profitovať všetci.

Peter Sasín

IMG_8411retLite-206x300 NLP v rozprávkach

Je trénerom Neuro-Lingvistického Programovania (NLP) a spoluzakladateľom 

NLPAkadémie. Jeho hlavným poslaním je spôsobovať zmeny v ľudskom správaní.

Medzi jeho klientov patria top manažéri i vrcholoví športovci.

Klienti Petra Sasína oceňujú najmä rýchlosť, s ktorou im pomáha dosahovať skvelé

ýsledky a pozitívne zmeny v živote. Peter patrí medzi top rečníkov a trénerov

osobného rozvoja na Slovensku i v Čechách.

 

Viac o NLP sa môžete dozvedieť TU

Komentár Petra Sasína k NLP technikám v Pozitívnych rozprávkach:

 • 1

  O Červenej čiapočke - Technika vizualizácie vo viacerých zmysloch

  Technika vizualizácie vo viacerých zmysloch. Zrejme ste už počuli o vizualizovaní cieľových stavov (čo si predstavujeme, to si do nášho života cestu nájde). Možno dokonca poznáte knihu The Secret, Tajomstvo. Ako to funguje? Je veľmi účinné, ak sa vaše dieťa naučí techniku vizualizácie aj v iných zmyslových kanáloch, ako je len zrak. Platí, že čím presnejšie si vieme niečo predstaviť, tým jednoduchšie to dosiahneme. Preto si Červená čiapočka jabĺčko nielen predstaví, ale ho aj ovonia a ochutná. Trénujte preto schopnosť vášho dieťaťa zamerať sa na cieľový stav pravidelne. Môžete napríklad vyhlásiť súťaž, kto uvidí najviac žltých áut na ceste, najviac žltých kvietkov na lúke apod. Myslím, že budete spoločne žasnúť, koľko žltých áut, kvietkov zrazu všade okolo vás bude. Vyzývajte vaše dieťa, aby si pri riešení rôznych situácií predstavilo optimálny cieľový stav (ako to v tej situácii vyzerá, znie, chutí, vonia, keď je to úplne skvelé). Dáte mu tak skvelú stratégiu do budúcnosti, ako uvažovať v cieľových stavoch.
 • 2

  Popoluška: Technika kotvenia vnútorných zdrojov.

  Táto rozprávka má podnázov „Tajomstvo zázračných prštekov“. Práve v prstíkoch vášho dieťaťa je ukrytý zázračný kľúč k jeho vnútorným zdrojom. Vaše dieťa sa hravou formou za pomoci Popolušky a jej maminky naučí, ako si dokáže svoje zdroje (napr. radosť, sebavedomie, dobré pocity) vyvolať vtedy, keď ich práve potrebuje. Ako to funguje? Vždy, keď si vaše dieťa vybaví príjemnú situáciu, na ktorú rado spomína, stisne si pršteky (napr. palec a prostredník. Tieto prsty si totiž nestískame až tak bežne). Toto je potrebné vykonávať pravidelne, najlepšie 3-5 krát denne. Náš organizmus je nastavený tak, že si po krátkej dobe dá do súvisu dobré pocity a stisk prstov. To znamená, že vytvorí tzv. „kotvu“. Po úspešnom „nabití“ kotvy stačí, ak si vaše dieťa v budúcnosti stisne pršteky a bude zaplavené dobrými pocitmi! Túto techniku používajú vo veľkej miere športovci, herci, rečníci – jednoducho ľudia, ktorí potrebujú doslova okamžite prístup ku svojim vnútorným zdrojom.
 • 3

  Vyberám si zdravie – Technika na posilnenie imunitného systému

  Z výskumov vyplýva, že vizualizáciou liečivých procesov v tele dokážeme urýchliť svoje uzdravenie. Ako to funguje? V Clevelande prebehol experiment, v ktorom deťom premietli bábkový film. Jedna bábka predstavovala vírus a iná bábka (policajt) predstavovala imunitný systém. Po skončení premietania si deti zavreli oči, uvoľnili sa a mali si predstaviť, že v ich tele je plno bábok - policajtov. Deťom následne odobrali vzorky slín a zistili, že sa podstatne zvýšila aktivita ich imunitného systému. Veľmi podobný princíp je použitý aj v technike, ktorú Miško učí svoju sestričku. Nechajte vaše deti vybrať si ich vlastnú obľúbenú rozprávkovú bytosť, ktorá odčaruje škriatkov – bacily preč. Čím viac sú totiž o sile tejto bytosti presvedčené, tým viac táto technika funguje. Upozornenie: Táto technika samozrejme nenahrádza odbornú lekársku starostlivosť! Slúži na podporu a významné urýchlenie liečivého procesu.