Štrnásta salónka

Advent-6-9-300x300 Štrnásta salónka

 

            Milí rodičia,

            Aj vám sa stáva, že keď vašu ratolesť o niečo prosíte, tak odpoveď znie, čo za to? Dostať niečo za niečo je predsa v poriadku, poviete si. A máte pravdu, len si treba dať veľký pozor na priamu úmeru a staré známe – čím viac dávame, tým viac dostávame a už aj tí najmenší by si tejto priamej úmery mali byť vedomí. Je dobré odmeniť dieťa za snahu, či úspech. Je to dokonca aj potrebné, lebo len tak vaša ratolesť spoznáva vlastnú hodnotu, ale nezabudnite, odmena by mala byť zaslúžená, ani primalá, ani priveľká, ale taká akurát. Odmena by nemala mať len materiálnu formu. Tá prináša len chvíľkové uspokojenie. Hľadajte originálne spôsoby odmeny, formou spoločnej zábavy. Čas a sústredená pozornosť naplnená láskou je tou najväčšou odmenou pre dieťa. Môžete si z madracou na gauči či na posteli urobiť bunker, alebo raketu, a spoločne sa hrať…alebo pridávajte do peny na holenie potravinárske farby, babrite sa s tým a sledujte, ako sa tie farby krásne menia..Možností je neúrekom. A nakoniec vy rodičia prídete na to, že táto pozornosť sa vám stonásobne vráti v podobe spokojného a šťastného dieťaťa. Primeraná odmena, primeraná ku skutku dieťaťa mu môže ukázať skutočnú hodnotu činu, ktorý vykonal a naučiť ho, že rovnováha skutočne nie je váha.

            Úloha pre najmenších:

            Vieš, čo znamená rovnováha nie je váha? To je to, že keď si napríklad upraceš izbičku tak, že všetky hračky budú spinkať na svojom mieste, a mamička s oteckom ti za to prečítajú miesto jednej rozprávky dve krátke. Alebo na druhý deň, keď zas ty budeš niečo chcieť, oni si ťa vypočujú  a nájdu si na teba viac času. Porozmýšľaj, s čím všetkým by si mohol pomáhať a akú odmenu by si za svoju pomoc mohol získať. Dajte na papier to, s čím budeš pomáhať, ako i tvoje odmeny a vyveste to na chladničku. No a tvoja úloha bude, sledovať, či si za svoju prácu nedostal priveľa, alebo primálo. Pamätaj, všetko dobré sa ti raz vráti. Nemusí to byť hneď, no raz určite a vo väčšej miere, ako si ty dal. Každý tvoj dobrý skutok má veľkú hodnotu.

Chceš vedieť, prečo rovnováha nie je váha? Vypočuj si rozprávku i pesničku, zameraj sa na dnešnú salónku a porozprávaj sa o tom s mamičkou a s oteckom.

 

(nezabudni si zapísať citát o rovnováhe, pozbieraj ich čo najviac, podľa vlastnej fantázie ich spoj do rozprávky a získaj zaujímavú odmenu)

 

www.pozitivnerozpravky.sk

Komentáre

  • Najnovšie články

  • Kategórie

  • Máte záujem dostávať najnovšie príspevky na mail?

  • Poslať info keď bude 3D kniha a nové CD na svete